top of page

Oto Ekspertiz Raporu Nedir?

Oto Ekspertiz raporu nedir sorusu kapsamlı cevaplanabilecek bir sorudur. Araç alım satımlarında o işlemi gerçekleştirmeden önce sigorta süreçlerindeki kontrolü tespit eder. Günümüzde genellikle araç alım satımlarında kullanılan ekspertiz raporu araçlar açısından önem taşır. Kişilerin ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda alanında uzman kişiler ve kurumlar ile birlikte incelenen analizler sonucunda hazırlanan rapora verilen isimdir. Genellikle ikinci el araç alım satım işlemleri gerçekleşirken aracın yaşı, aracın geçmişi, motorundaki aksamaların durumları, araç üzerinde bulunan ve gözle görülen hatalar gibi risklerin belirlenmesinde yardımcı olur. Böylelikle karşılıklı olarak alışveriş güvenli bir şekilde gerçekleştirilir ve alıcı açısından da satıcı açısından da kaliteli bir alım-satım işlemi yapılmış olur.

2019 yılı öncesinde oto ekspertiz raporu önem taşımamaktaydı ve zorunlu da değildi. Sonrasında daha da önem kazanıp zorunlu hale getirilmiştir. 160 bin kilometrenin altındaki araçların satımında ve alımında oto ekspertiz raporu yaptırılması zorunludur. Bununla birlikte 8 yaş altındaki araçların da oto ekspertiz raporlarının tam olması zorunludur.


Oto Ekspertiz Raporu Nasıl Hazırlanır

Oto ekspertiz raporu hazırlatmak ve hazırlamak isteyen kişilerin en merak ettiği konulardan birisi de oto ekspertiz raporu nasıl hazırlanır sorusudur. Halihazırda uzman kişiler bu raporun nasıl hazırlandığı konusunda hakim net bilgilere sahiptirler. Özel bir oto ekspertiz yazılımı ile birlikte oto ekspertiz raporu hazırlamak mümkündür. Yazılım genel anlamıyla kolay kullanılabilir niteliktedir. Pilot Garage Oto Ekspertiz, güvenli bir şekilde müşterilerine oto ekspertiz raporunu sunar. Sahip olduğu kaliteli oto ekspertiz düzenleme programları sayesinde müşterilerini yarı yolda bırakmaz. Böylelikle hem alıcı hem de satıcı oto ekspertiz işlemleri sayesinde ikinci el araç alım satımlarını net bir şekilde yürütebilmektedir. En önemli nokta da alıcı açısından güvenliğini garanti altına almasıdır.
Oto ekspertiz raporunda nelere dikkat edilmelidir konusu hem araç alıcısını hem de araç satıcısını ilgilendiren önemli bir konudur. Motorun üzerinde herhangi bir aksama olup olmadığı en önemli konulardan birisidir. Kaportada çürük olması, motorunda herhangi bir sorun olması, yağının eksik olması gibi konularda raporun üzerinde titizlikle çalışılmalıdır. Bu konuda güvenilebilecek en önemli adreslerden birisi Pilot Garage Oto Ekspertiz, müşterilerinin her daim yanındadır.

7 görüntüleme0 yorum
bottom of page